کسب و کارها

کسب و کارها

کسب و کارها

نویسندگان مختلف تعاریف متفاوتی از کسب و کار دارند . در واژه نامه آکسفورد، کسب و کار به معنی خرید و فروش و تجارت آمده است و در واژه نامه لانگ من، کسب و کار به فعالیت پول در آوردن و تجارتی که از آن پول در آوردن و تجارتی که از آن پول حاصل شود گفته می شود .

کسب و کار به زبان ساده حالتی از مشغولیت است و به طور عام فعالیت‌هایی از قبیل تولید و خرید کالاها و خدمات با هدف فروش را به منظور کسب سود در بر می‌گیرد. کسب و کار همیشه برآینده متمرکز است و عدم اطمینان ویژگی آینده است از این رو همواره کسب و کار توأم با ریسک است .

چگونگی تبدیل ایده عالی و جدید خود به واقعیت کار بسیار مشکلی است از طرفی تبدیل یک ایده به کسب و کار موفق نازمند دقت و ریسک پذیری است . در اینجا برخلاف قرعه کشی که تنها کار لازم برای آن افتتاح حساب است باید کارهای زیادی انجام دهید که اگر به درستی انجام شود.

.

مفهوم کسب و کار زمانی درک خواهد شد که فرد از انجام دادن کار در آن کسب و کار لذت ببرد زیرا موفقیت در یک کسب و کار زمانی درک خواهد شد که فرد از انجام دادن کاری در آن کسب و کار لذت ببرد زیرا موفقیت در یک کسب و کار نیازمند صرف وقت و انرژی بسیار است و در واقع مدیران وقت بیشتری را برای راه اندازی و اجرای کسب و کارها در مقایسه با سایر کارها در زندگی شان صرف می کنند و این همان مفهوم کسب و کار است .

کسب و کار ابزاری است برای رشد مالی ، اجتماعی و حتی شخصیتی افراد، داشتن این نگاه به کسب و کار و درک واقعی مفهوم کسب و کار می تواند موفقیت آن را تضمین نماید. چرا که با این نگرش نسبت به کسب و کار آفت اصلی آن که عدم دلبستگی به آن است از بین می رود و فرد با تعصب و علاقه بسیار مراحل ایده تا تبدیل آن به یک کسب و کار موفق را دنبال می کند .

اهداف کسب و کار

باور عمومی این است که تنها هدف کسب و کار یا به عبارتی مهمترین انگیزه افرادی که کسب و کار را راه اندازی می کنند ، به دست آوردن سود اقتصادی است در حالی که این امر واقعیت ندارد . آرویک معتقد است همان طور که انسان تنها با هدف خوردن زندگی نمی کند تنها هدف کسب و کار سود نیست بنابراین کسب و کار ها هم دارای اهداف اقتصادی و هم اهداف اجتماعی  هستند.

 • اهداف اقتصادی
 • سود رضایت بخش
 • ایجاد و حفظ مشتریان
 • ایجاد نوآوری‌ها
 • اهداف اجتماعی
 • کالاها و خدمات کیفی
 • برخورد عادلانه با کارگران
 • رعایت عدالت در برخورد با سرمایه گذاران

طبقه بندی کسب و کار ها

از انواع کسب و کارها می‌توان به کسب و کار خانگی، کسب و کار الکترونیکی و کسب و کار روستایی اشاره نمود همچنین از لحاظ نوع محصول می‌توان کسب و کار تولید و خدماتی را نیز از  انواع کسب و کار در یک ویژگی خاص از یکدیگر متمایز شده‌اند که به توضیح مختصری در مورد برخی از انواع آن پرداخته می‌شود.

اندازه کسب و کارها

کسب و کارها را می‌توان به لحاظ اندازه طبقه بندی کرد.

 این حیث کسب و کارها به کسب و کارهای بزرگ، متوسط و کوچک طبقه بندی می شوند. به عنوان نمونه شرکت‌های بزرگی مثل ایران خودرو، سایپا و بانک ها از کسب و کارهای بزرگ به حساب می آیند. در این میان کسب و کارهای کوچک و متوسط از اهمیت خاصی در توسعه کشورها برخوردارند. کسب و کارهای کوچک و متوسط کسب و کارهایی هستند که تعداد ۵۰ تا ۵۰۰ نفر در آن کار می‌کنند .

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط در برگیرنده کلیه بنگاه‌های  اقتصادی اعم از بنگاه‌های صنعتی، خدماتی، بازرگانی و کشاورزی می‌باشند. بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط معمولاً با توجه به عواملی چون تعداد نیروی انسانی شاغل یا میزان سرمایه در گردش آنها دسته بندی می‌شوند براساس تعریف اتحادیه اروپا، صنایع کوچک و متوسط کسب و کارهای تولیدی و خدماتی هستند که کارکنان  آنها کمتر از۲۵۰ نفر باشند .

تفاوت مدیریت در کسب و کارهای کوچک نسبت به کسب و کارهای بزرگ

در موسسات کوچک نقش و کار مدیریت با آنچه که مدیر یک! کسب و کار بزرگ انجام می‌دهد اندکی متفاوت است . !مهمترین نقش مدیران مؤسسات کوچک ، سخنگویی است . مدیر موسسه کوچک بیشتر وقت خود را صرف این امور می کند: ملاقات با مشتریان ، رسیدگی به مسائل مالی ، جستجو برای فرصت های جدید و تغییرات موثر در مقابل مهمترین توجه مدیران سازمان های بزرگ به مسائل داخلی معطوف است .

فعالیت او ترکیبی از فعالیت های مدیران ارشد شرکت های بزرگ! با بسیاری از فعالیت های روزانه سرپرستان عملیاتی است .! علاوه بر این ساختار و رسمی بودن که از ویژگی های شغل مدیر! در یک سازمان بزرگ است ظاهراً در مؤسسات کوچک تجاری جای خود! را به غیر رسمی بودن می دهد . برنامه ریزی خیلی با دقت! تنظیم نمی شود طرح سازمان از پیچیدگی کم و ساختاری ساده برخوردار است .

در واقع مدیران در سازمان کوچک و بزرگ ، فعالیت های مشابهی دارند .! فقط اینکه چگونه به این فعالیت ها می پردازند و مدت زمانی که صرف!  هر کدام از این فعالیت ها می شود متفاوت است .

بطور کلی محیط از سه طریق بر کسب و کار اثر دارد.

 • ایجاد تقاضا برای خروجی های یک کسب و کار
 • حمایت از موجودیت و فرایندهای کسب و کار
 • تامین منابع مورد نیاز کسب و کارها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *