زندگینامه

عبدالزهرا وطن دوست در ۷ آبان ۱۳۲۴ در کربلای معلی متولد شد. ایشان بنیانگذار و پدر معنوی گروه صنعتی پلیمر بوشهرمی‌باشند.

 از بدو تاسیس گروه، بیش از پیش مصمم شد تا با تاسیس و راه اندازی یک گروه صنعتی بزرگ، رویایی را که در سر داشت، اجرایی کند. هدف اصلی ایشان کار آفرینی و ایجاد اشتغال برای آحاد جامعه به خصوص مناطق محروم بود. زندگی در خانواده‌ای که به کار و  فعالیت عجین شده بود، باعث رشد و شکوفایی ایشان در محیط صنعت و کارخانه و همچنین آغاز فعالیت‌های بزرگ شد. او در دوران کودکی با رفت و آمد‌های مکرر به محیط کارخانه و استفاده از تجارب پدر و عمویش، توانست در سن ۱۵ سالگی اداره امور چند کارخانه را بر عهده بگیرد. تحصیل، اولویت دوم زندگی ایشان بود. بعد از کسب دیپلم، با تشویق عموی بزرگوارشان برای ادامه تحصیل در سال ۱۹۶۵ عازم انگلستان شد. ایشان در دانشگاه لندن به ادامه تحصیل در رشته مهندسی هواپیما تا مقطع کارشناسی ارشد پرداخت. پس از کسب علم و دانش در سال ۱۹۷۲ به عراق بازگشته و به فعالیت و گسترش کارخانجات و افزایش سودآوری در محیط واقعی و عملی صنعت هویدا پرداخت.

 تحولات سال‌های پایانی دهه هفتاد میلادی در عراق و افزایش تنش‌ها با ایران و نیز کینه و عداوت صدام حسین رئیس جمهور عراق نسبت به انقلاب نوپای اسلامی و شروع جنگ با ایران، باعث شد تا ایشان معترض ایرانیانی شود که به عشق عتبات عالیات در آن سرزمین سکنی گزیده بودند. با فشار‌های روز افزون عرصه بر ایشان و خانواده‌اش تنگ آمد و منجر شد تا به مصادره کل اموال بپردازد و به وطن آبا و اجدادیش بازگردد. این بهترین موقعیت برای ایشان جهت بازگشت به ایران بود تا بتواند درصدد جبران مافات برآید. در ابتدای ورود به وطن به تجارت در زمینه‌های آرایشی و بهداشتی و دیگر زمینه‌ها پرداخت. از آنجایی که ایشان هیچ‌گاه به دنبال سودمندی شخصی نبودند، دست به اقداماتی جهت اشتغال‌زایی و تاسیس کارخانه در مناطق محروم ایران زدند. لذا با بررسی‌ها و جمع‌بندی عوامل متعدد برای شروع فعالیت، استان بوشهر بنا بر دلایل زیر توسط ایشان انتخاب شد.

 • قرارگیری در کنار آب‌های آزاد خلیج فارس
 • نزدیکی به بازار‌های پر مصرف کشور‌های حوزه خلیج فارس
 • وجود اراضی وسیع مناسب محیط صنعتی که عمدتا کاربرد‌های کشاورزی و مسکونی نداشته
 • عدم سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دولت و بخش خصوصی
 • نیروی انسانی فعال، جوان و جویای کار و تحصیل کرده
 • اهمیت احداث تنها نیروگاه اتمی برق ایران در منطقه
 • وجود دو واحد بزرگ پتروشیمی ایران در خوزستان و فارس، در چند صد کیلومتری بوشهر
 • شناخته شدن استان بوشهر در زمره مناطق محروم در طبقه‌بندی‌های ملی

ایشان در مرداد ماه سال ۱۳۶۲ برای ارزیابی مناطق صنعتی به بازدید از بوشهر سفر کردند. در اولین قدم برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده‌، با کسب موافقت اصولی برای تولید آرد با ظرفیت ۱۰۰ تن در روز به نام الزهرا دومین سنگ بنای کارخانه آرد الزهرا با ظرفیت تولیدی سالانه بیش از  ششصد تن در منطقه خوشاب برازجان در فاصله ۵۰ کیلومتری بوشهر گذاشته شد. در فازهای بعدی گسترش این کارخانه ظرفیت آن تا ۲۸۰۰ تن افزایش پیدا کرد و اشتغال مستقیم آن تا ۳۸۵ نفر افزایش یافت‌. به گونه‌ای که ۸۰ درصد جوانان بومی روستا‌های منطقه در آن اشتغال داشتند.

ایشان در اواسط دهه شصت و در سال ۱۳۶۴ فعالیت صنعتی جدیدی در حوزه محصولات بهداشتی را آغاز نمود.

ثمره آن تاسیس شرکت تولیدی و بازرگانی مروارید بوشهر بود که با تولید دستمال کاغذی با نام تجاری گل نرگس به بهره برداری رسید. فاز مهم توسعه این شرکت در سال ۱۳۷۰ با تولید پوشک‌های کامل بچه با نام تجاری پنبه ریز برای اولین بار در ایران کلید خورد. درسال ۱۳۶۵ تحرک فعالیت‌های صنعتی با احداث شرکت گونی بافی تهران شفق با ظرفیت ابتدایی ششصد تن در سال گسترش پیدا کرد که در ادامه با افزایش توان تولیدی به ظرفیت    ۲۴۰۰تن در سال ارتقا پیدا کرد. رشد و توسعه فعالیت‌های صنعتی از سال ۱۳۶۸ سرعت بیشتری گرفت، توسعه شرکت‌های قبل با خرید دستگاه‌های تولیدی جدید و افزایش ظرفیت آنها در این سال محقق شد.

بنا بر مطالعاتی که در خصوص شناسایی کالاهای مورد نیاز کشور و بررسی سایر نیازمندی‌ها، بررسی شد که کشور به طور میانگین سالیانه نیاز به واردات ششصد تن از انواع مونو فیلامنت‌ نخ‌های پلاستیکی در انواع مختلف است.

لذا با کسب موافقت‌های اصولی لازم طرح جدیدی را برای احداث کارخانه تولید انواع نخ‌های مونو فیلامنت با ظرفیت ششصد تن در سال برای اولین بار در ایران و خاورمیانه پی‌ریزی شد. این تلاش‌ها در سال ۱۳۷۱ به ثمر نشست و این کارخانه با ۶۲ نفر پرسنل شروع به کار کرد. فعالیت‌های ایشان از سال ۱۳۶۲ در استان بوشهر با هدف احداث ۱۰ کارخانه تولیدی آغاز شد. ایشان مطالعات طرح تاسیس گروه پلیمر را در اواخر ۱۳۶۹آغاز کردند و در اوایل سال ۱۳۷۰ اقدام به ثبت شرکت با نام “گروه صنعتی پلیمر بوشهر” کردند.

موضوع فعالیت این گروه به شرح زیر بود:

 • اقدام به تاسیس و راه اندازی کارخانجات تولیدی
 • اعمال مدیریت و هدایت و تامین نیازمندی‌های تدارکاتی و مواد اولیه
 • تجمیع و ارائه خدمات اداری و ستادی کل شرکت ها و کارخانه‌جات زیرمجموعه در این گروه
 • بازاریابی و پخش و فروش کالاهای تولید شده

با گسترش واحدهای صنعتی گروه و نیاز کارخانه‌جات به قطعات و لوازم یدکی و خدمات فنی و مهندسی و نیز مشکلات تامین آنها، موافقت اصولی احداث واحد فنی و مهندسی اخذ گردد و با حد اقل امکانات در همان سال ۱۳۷۰ تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت.

از دیگر واحدهای صنعتی نوین گروه صنعتی پلیمر که در اوایل دهه ۷۰ شروع به کار نمود شرکت بتن قطعه بوشهر است‌. این شرکت با بهره‌وری از ماشین آلات و تکنولوژی ایران و ایتالیا به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انواع قطعات بتنی ساختمانی و عمرانی را تولید می نماید.

در نیمه دهه هفتاد طرح جدیدی در گروه پایه‌ریزی شد و با احداث واحد تولید مسواک و با بهره‌گیری از ظرفیت کارخانه تولید نخ گروه، ارزش افزوده جدیدی ایجاد شد و محصول خروجی کارخانه‌ای در کارخانه جدیدی مورد استفاده قرار گرفت‌، که زمینه رشد و سودآوری بهتر هردو کارخانه را فراهم آورد. نتیجه این فعالیت، ایجاد ظرفیت تولید سالانه بیش از ۱۲میلیون عدد انواع مسواک در یک شیفت کاری با بهترین کیفیت در کارخانه بوشهر مسواک بود که در سال ۱۳۷۶ به بهره برداری رسید.

یکی از مشکلاتی که همواره ذهنشان را درگیر می‌کرد، حجم ضایعات صنعتی بود. لذا شرکت کیمیاگران بازیافت، با استفاده از ظایعات عمدتاً پلیمری کارخانه‌های دیگر و گرانوله کردن آنها، زمینه نگهداری راحت تر و نیز فروش بهتر و آسانتر آنها به سایر صنایع خریدار اینگونه مواد فراهم کرد. در ادامه حرکت رو به رشد گروه، در سال ۱۳۷۶ بهره برداری از شرکت ابریشم تاب بوشهر آغاز شد که محصولات آن شامل انواع گوش پاک‌کن‌های بهداشتی و آرایشی می باشد.

سال‌های پرمشغله دهه هفتاد، ابتدای حرکت گروه در شاخه جدیدی بود که همانا ورود به شاخه تولید محصولات صنایع غذایی بود که با اولین حرکت در خرید مجموعه کارخانه‌جات تولید کننده فرآورده‌های گوشتی و دریایی با نام “آفرید” در ابتدای سال ۱۳۷۶ انجام پذیرفت. این کارخانه بزرگ که به دلایلی دچار نابسامانی‌هایی بود و در شرف تعطیلی، پس از پیوستن به گروه صنعتی پلیمر و بازسازی‌ها و افزایش توان و ظرفیت آن به نتایج ارزشمندی رسید که ثمره شهرت آن در عرضه محصولات فرآورده‌های دریایی با بهترین کیفیت و صادرات موفق آن به بازارهای اروپایی و آسیایی و حتی آمریکا بود.

تولید موفق محصولات غذایی دریایی در کارخانه  چرخه کاملی از محصولات و تولیدات را در این بخش ایجاد کرد. ثمره این برنامه‌ریزی بزرگ و بلند مدت، ایجاد و احداث کارخانه‌جات و مجموعه‌های تولیدی بزرگ و نیز تدوین طرح های نوینی در این زمینه ایجاد کرد‌.

© Copyright | Design by BFPIG | All Rights Reserved